Przylepce to inaczej plastry bez opatrunku. Dostępne są przylepce włókninowe, tkaninowe, jedwabne czy też transparentne. Jakie posiadają właściwości? Kiedy warto korzystać z przylepców?
Przylepce – właściwości
Plastry bez opatrunku, potocznie określane jako przylepce, są cennym elementem apteczki. Umożliwiają stabilne przymocowanie opatrunku do rany. Warto z nich korzystać, jeśli do opatrywania rany użyta była gaza lub jałowy kompres. Nie posiadają one bowiem warstwy samoprzylepnej, w związku z czym wymagają odpowiedniego przymocowania do rany. Szeroki wybór przylepców można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/przylepce-i-tasmy-do-opatrunku.html.
Przylepce są łatwe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Wystarczy odciąć potrzebną ilość plastra i przykleić w pożądane miejsce. Niektóre plastry można oderwać, bez konieczności używania nożyczek. Najbardziej popularne są przylepce włókninowe i tkaninowe. Można nabyć też przylepce jedwabne, które są delikatniejsze i często zalecane przy bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień. Jeśli zachodzi konieczność stałej obserwacji skóry, można sięgnąć po przylepiec transparentny, który jest przezroczysty. Przylepce różnią się też pod względem szerokości i długości.
Oprócz standardowych plastrów bez opatrunku, warto wiedzieć, że dostępne są też specjalne przylepce zastępujące szwy. Są to plastry do zamykania ran. Szczególnie polecane są one przy niewielkich, płytkich ranach ciętych o wyrównanych krawędziach. Paski do zamykania rany wspomagają jej leczenie oraz zapobiegają pojawieniu się nieestetycznej blizny. Zewnętrzne szwy można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/stripy-na-rany-paski-plastry-do-zamykania-ran.html.
Jeśli nie przylepce, to co?
Aby ustabilizować opatrunek na ranie i zapobiegać jego przesuwaniu, można też użyć plastra z opatrunkiem. Jeśli wybrany plaster posiada warstwę samoprzylepną, nie ma potrzeby dodatkowego stosowania przylepca. Opatrunki samoprzylepne dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/opatrunki-samoprzylepne.html. W zależności od potrzeb można sięgnąć po typowy zestaw plastrów, które są polecane przy otarciach i niewielkich skaleczeniach. Przy głębszych ranach lub ranach z objawami infekcji, wskazane jest korzystanie z plastrów specjalistycznych. Wspierają one proces gojenia się skóry, a niektóre wykazują też właściwości przeciwbakteryjne. Plastry specjalistyczne różnią się pod względem kształtu, wielkości czy chociażby zdolności do pochłaniania wysięku z rany.